header uhlsport link
 
Menu
 
 
the english fa

The FA

the english fa

The Emirates FA Cup 2017/18 and Buildbase FA Vase 2017/18 - Opening Rounds

   
 
 

EXTRA PRELIMINARY ROUND
SATURDAY 5 AUGUST 2017 WINNERS RECEIVE £1,500

104 Lydney Town v Wantage Town 

106 Highworth Town v London Colney 

108 Woodley United v Tuffley Rovers 

110 Flackwell Heath v Burnham 

111 Highmoor Ibis v Buckingham Town 

112 Fairford Town v Longlevens 

114 Chipping Sodbury Town v Brackley Town Saints 

116 Windsor v Wembley 

117 Brimscombe & Thrupp v Sun Sports 

118 Royal Wootton Bassett Town v Crawley Green 

120 Ardley United v Baldock Town 

153 Bracknell Town v Cowes Sports 

154 Thatcham Town v Petersfield Town 

164 Ringwood Town v Ascot United 

165 Binfield v Chichester City 

PRELIMINARY ROUND
SATURDAY 19 AUGUST 2017 WINNERS RECEIVE £1,925

90 Flackwell Heath or Burnham v Didcot Town

91 Ardley United or Baldock Town v Welwyn Garden City or North Greenford United

93 Ashford Town (Middx) v Windsor or Wembley

94 Colney Heath or Tring Athletic v Shortwood United

95 Kidlington v Lydney Town or Wantage Town

97 Hayes & Yeading United v Brimscombe & Thrupp or Sun Sports

98 Leighton Town or Oxhey Jets v Woodley United or Tuffley Rovers

99 Royal Wootton Bassett Town v Stotfold or Berkhamsted or Crawley Green

100 Chipping Sodbury Town v Bishop’s Cleeve or Brackley Town Saints

105 Highworth Town or London Colney v Marlow

106 Hanwell Town v Fairford Town or Longlevens

107 Highmoor Ibis or Buckingham Town v North Leigh

137 Bracknell Town or Cowes Sports v Winchester City

142 Hamworthy United v Ringwood Town or Ascot United

149 Sholing or Alresford Town v Thatcham Town or Petersfield Town

 
     
   
 
 

FIRST ROUND QUALIFYING SATURDAY 9 SEPTEMBER 2017
WINNING CLUB TO RECEIVE £550 LOSING CLUB TO RECEIVE £175
Bracknell Town; Flackwell Heath; Thatcham Town all exempt to First Round Proper

122 Welwyn Garden City v Brackley Town Saints 

126 New College Swindon v Ampthill Town 

129 Oxford City Nomads v Woodley United 

130 Royal Wootton Bassett Town v Fairford Town 

131 Clanfield 85 v Holmer Green 

133 Abingdon United v Highmoor Ibis 

134 Hadley v Milton United 

137 Crawley Green v Tuffley Rovers 

138 Highworth Town v Easington Sports 

139 Leighton Town v Brimscombe & Thrupp 

140 Ardley United v Longlevens 

141 Lydney Town v Winslow United 

184 Windsor v Devizes Town 

186 Ascot United v Farnham Town 

190 AFC Aldermaston v Romsey Town 

196 Pewsey Vale v Chippenham Park 

217 AFC St Austell v Bishops Lydeard 

SECOND ROUND QUALIFYING
SATURDAY 23 SEPTEMBER 2017
WINNING CLUB TO RECEIVE £725 LOSING CLUB TO RECEIVE £250

98 New College Swindon or Ampthill Town  v  Clanfield 85 or Holmer Green

99 Highworth Town or Easington Sports v Burnham

100 Abingdon United or Highmoor Ibis v Welwyn Garden City or Brackley Town Saints

101 Broadfields United  or Pitshanger Dynamo v Holyport

102 Wantage Town v Lydney Town or Winslow United

104 Hadley or Milton United v Colney Heath or Harefield United

106 Wallingford Town v Oxhey Jets

107 Tytherington Rocks v Ardley United or Longlevens

108 Oxford City Nomads or Woodley United v Baldock Town or Buckingham Town

109 Royal Wootton Bassett Town or Fairford Town v Codicote

111 Amersham Town or Langford v Crawley Green or Tuffley Rovers

112 Edgware Town or Risborough Rangers v Henley Town

113 Leighton Town or Brimscombe & Thrupp v Leverstock Green

142 Fareham Town v Binfield

148 Sandhurst Town v Ringwood Town or Eversley & California

149 Warminster Town or Folland Sports v Ascot United or Farnham Town

152 Windsor or Devizes Town v Whitchurch United

155 Pewsey Vale or Chippenham Park v Camberley Town

 
 
     
     
Previous Season News
 
 
 
 
 
Copyright © 2004 Hellenic Football League & Pat Horsman - All rights reserved . Web Policy - Free Sitemap Generator